Flag Modern Physics> Calculate the number of photon emitted pe...
question mark

Calculate the number of photon emitted per second by a10 W sodium vapour lamp. Assume that 60% of the consumed energy if converted into light. Wavelength of sodium light = 590 nm.

Simran Bhatia , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Jitender Pal
Sol. P = 10 W ∴ E in 1 sec = 10 J % used to convert into photon = 60% ∴ Energy used = 6 J Energy used to take out 1 photon = hc/λ = 6.63* 10^-34 * 3 * 10^8/590 * 10^-9 = 6.633/590 * 10^-17 No. of photons used = 6/6.63 *3/590 * 10^-17 = 6* 590/6.63 * 3*10^17 = 176.9 * 10^17 = 1.77 * 10^19
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments