Flag Modern Physics> ANSWER AND EXPLAIN IN DETAILS...............
question mark

ANSWER AND EXPLAIN IN DETAILS............................

SUMIT SARKAR , 7 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Susmita
Mass will be the same irrespective of he is moving or not.
700N means 700kg-wt=F.
So mass=F/g=700/10kg=70kg
Where g=10m/s2=gravitational acceleration.
 
ApprovedApproved
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments