Flag Modern Physics> An object is thrown vertically downward w...
question mark

An object is thrown vertically downward with speed 20m/s from a height 100m. The time of flight(in s) of the object is (g= 10m/s2) ?

Umayya , 7 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Mahima Kanawat
Dear student 
Using second equation of motion
S =ut +1/2at2
Taking downwards negative and upwards positive 
-100 = - 20t + 1/2(-10)t2
-100 = - 20t - 5t2
20 = 4t + 5t2
5t2 +4t - 20 = 0
On solving t = 1.63 seconds 
WITH REGARDS 
MAHIMA 
ASKIITIANS FORUM EXPERT 
 
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments