Flag Modern Physics> A hydrogen- like atom of atom number Z is...
question mark

A hydrogen- like atom of atom number Z is in an excited state of quantum number 2n. It can emit a maximum energy photon of 204 eV. If it makes a transition to quantum state n, a photon of energy 40.8 eV is emitted. Find n, Z and the ground state energy (in eV) for this atom. Also calculate the minimum energy (in eV) that can be emitted by this atom during de-excitation. Ground state energy of hydrogen atom is – 13. 6 eV.

Amit Saxena , 11 Years ago
Grade upto college level
anser 1 Answers
Navjyot Kalra
Hello Student,
Please find the answer to your question
Energy for an orbit of hydrogen like atoms is
En = - 13. 6 Z2 / n2
For transition from 2n orbit to 1 orbit
Maximum energy = 13. 6 Z2 (1/ 1 – 1 / (2n)2)
⇒ 204 = 13. 6 Z2 (1/1 - 1/ 4n2) ….(i)
Also for transition 2n ⟶ n.
40.8 = 13. 6 Z2 (1/ n2 – 1/ 4n2) ⇒ 40.8 = 13. 6 Z2 (3 / 4n2)
⇒ 40.8 = 40.8 Z2 / 4n2 = Z2 or 2n = Z ….. (ii)
From (i) and (ii)
204 = 13.6 Z2 (1 – 1/ Z2) = 13.6 Z2 – 13.6
13. 6 Z2 = 204 + 13.6 = 217 .6
Z2 = 217.6 / 13.6 = 16, Z = 4, n = Z / 2 = 4 / 2 = 2
orbit no. = 2n = 4
For minimum energy = Transition from 4 to 3.
E = 13. 6 x 42 (1/ 32 – 1/ 42) = 13. 6 x 42 (7 / 9 x 16)
= 10.5 eV.
Hence n = 2, Z = 4, Emin = 10.5 eV
Thanks
Navjot Kalra
askIITians Faculty
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments