Flag Modern Physics> A certain Force applied to mass m1 gives ...
question mark

A certain Force applied to mass m1 gives it an accelaration of 6m/s^2.the same force applied to mass m1 gives it an accelaration of 3m/s^2.if the two masses are fixed together and the same force is applied to the combination,accelaration of it would be

Dileep , 7 Years ago
Grade 8
anser 1 Answers
Arun
Dear student
 
1) m1 = F/6
2) m2 = F/3
Combining, m2/m1 = 2

a(2+1) = 6/(2+1) = 2 m/s²
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments