Flag Modern Physics> A 10 kg weight is raised to a geight of 2...
question mark

A 10 kg weight is raised to a geight of 2 m with an acceleration of 1.5 metre per secobd square .Compute the work done if g=10 metre per second square .

deepak saxena , 7 Years ago
Grade
anser 1 Answers
Mahima Kanawat
Dear student 
Work done W = F. d
Here F is N + ma= mg ( lift is moving upwards  so, N and accelerating force are in same direction) 
N = m (g - a)
N = 10 (10 - 1.5 )
N= 85
and d= height=2m
Therefore W = 85*2 = 170 N
WITH REGARDS 
MAHIMA 
ASKIITIANS FORUM EXPERT 
 
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments