Flag Modern Physics> ultraviolet-radiations...
question mark

Ultraviolet radiations of 6.2 eV falls on an aluminium surface. K.E. of fastest electron emitted is (work function = 4.2 eV)

(a) 3.2 × 10-21 J

(b) 3.2 × 10-19 J

(c) 7 × 10-25 J

(d) 9 × 10-32 J

Simran Bhatia , 12 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Amit Saxena

(b)

K.E. of fastest electron

=      E – W0 = 6.2 - 4.2 = 2.0 eV

=      2 × 1.6 × 10-19 = 3.2 × 10-19 J

Last Activity: 12 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments