Flag Modern Physics> equilibrium...
question mark

1. An elevator weighing 2000kg is moving up with a constant speed of 2.5m/s.The frictional force opposing the motion is 4000N. Calculate the power delivered by the motor to the elevator?

Kurma Anudeep , 13 Years ago
Grade 10
anser 2 Answers
Anurag Rai

ans is 15,000 Watt i think ..!! is it??

Last Activity: 13 Years ago
suru siva

weight = 20000N

f= 4000N

net downward force=24000N

since body is moving with uniform speed, hence upward force = 24000N

power=F.v

power=24000*2.5

=60000W=60KW

Last Activity: 13 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments