Flag Modern Physics> Particle nature of matter...
question mark

The energy of a photon corresponding to the visible light of maximum wavelength is approximately. Pls explain.

vishwajit pureti , 15 Years ago
Grade 12
anser 4 Answers
manu saxena

It is approx. 1.89eV

Last Activity: 15 Years ago
hemanth k

the energy of the photon of visible of maximum wavelength is indirectly the energy of the photon of red part of spectrum of light.. the  maximum wave length of this is 750 nm.. now find the energy of it.. answer is 3.2065 * 10^-19 joules..

ApprovedApproved
Last Activity: 15 Years ago
sabya senapati

visible light fall in balmers series, so in Rydberg eqn,  n1=2, asking maximum wavlength, so smallest transition, hence N2=3, there by get wavlength, and use it in e=hc/L, where l is the wavlength

Last Activity: 15 Years ago
User
In photoeletric effect...as we knowWork function (phi)=(hc)/wavelength (lambda)Here work function is the threshold energy which is demanded by the questionAnd maxm wavelength is of red colour is. 750nmHence....E=(hc)/wavelength =12400 angstrom /750 nm =1.65 eVand if calculated in joules= 3.2×10^-19
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments