Flag Electric Current> The vertical height of the point P above ...
question mark

The vertical height of the point P above the ground is twice that of Q...a particle is projected downwards with a speed of 5m/s from P and at the same time another particle is projected upwards with the same speed from Q....Both particles reach the ground simultaneously,then:a:PQ=b:time of flight of stones=

Hrishant Goswami , 12 Years ago
Grade 10
anser 2 Answers
Jagjot singh
Vq=Vo=V=5m/s (speed of particles)
tq=to=t (time taken to reach the ground)
P=vt+1/2at^2................(i)
Q=-vt+gt^2/2.................(ii)
 
P=2Q..............(iii)
 
Vt+1/2gt^2=2(-vt+gt^2/2)
Vt+gt^2/2=-2vt+gt^2
 
3vt=gt/2
 
t=8v/g
t=8×5/10
t=4sec
Last Activity: 7 Years ago
Karan Gupta
Let height of point Q from ground = h
Then, height of point P from ground = 2h
 
For point Q, h  =  -5t + (1/2)gt^2.............................(1)
For point P, 2h =  5t + (1/2)gt^2..............................(2)
 
Subtracting (1) from (2), we get: h = 10t
Putting h = 10t in Equation (1), 
10t= -5t + (1/2)*10*t^2
15 = 5t means time of flight T = 3 seconds
and Distance PQ = h = 10t = 30 m
 
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments