Flag Mechanics> Shots fired simultaneously from the top a...
question mark

Shots fired simultaneously from the top and foot of a vertical cliff at elevation of 30 degree and 60 degree respectively, strike an object simultaneously which is at height of 100 m. from the ground and at a horizontal distance of 200m. from the cliff. Find the height of the cliff. Find the height of the cliff, the velocities of projection of the shots and the time taken by the shots to hit the object.(g=10m/sec.)How to solve dis question?

adi , 9 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Vikas TU
From foot,
let its vel. be u
in x- dircn.
200 = ucos60*t
ut = 400 …......................(1)
in y – direcn.
100 = usin60*t – 0.5gt^2
100 = (root(3)/2)*ut) – 0.5gt^2............................(2)
put ut from (1) in (2)
100 = 200root3 – 0.5gt^2
5t^2 = 200root3 – 100
t^2 = 40root3 – 20
t^2 = 49.2 = 49 (approx.)
t = 7 seconds.
 
u = 400/7 = 57.14 m/s
 
From top of cliff,
let h be the height of the cliff and this h (let) is less than 100m.
then 
 
in x – direcn.
200 = v*cos30*7 (time = same as simult. shot)
v = (400/7)*root3
v = 98.85 m/s
 
in y – direcn.
 (100 – h) = vsin30 – 0.5g*49
h = 100 – 98.85/2 – 245
h = -194.425 m
 
here h comes negative it means h is greater than 100 m where the object is located.
 
Last Activity: 9 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments