Flag Mechanics> between two stations a train starting fro...
question mark

between two stations a train starting from rest first accelerates uniformly then moves with a constant velocity and finally retards to come to rest if the ratio of the time taken is 1:8:1 and the maximum speed attained is 60 km/hr then what is the average speed of the whole journey?

ishita bubna , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun

Let it accelerates with say ‘a’ in time ‘x’ then it reaches a velocity ‘v’ and continues motion for time ‘8x’ abd finally then retards with ‘b’ in time ‘x’.

v = 0 + ax

=> v = ax

=> 60 = ax

=> a = 60/x

And,

0 = v – bx

=> b = 60/x

Distance covered in time of acceleration,

S1 = 0 + ½ at2

=> S1 = ½ ax2 = ½ × 60/x × x2 = 30x

Distance covered while moving with constant velocity is,

S2 = vt = 60 × 8x = 480x

Distance covered in time of retardation,

02 = v2 - 2bS3

=> S3 = 602/(2 × 60/x)

=> S3 = 30x

So, total distance = 30x + 480x + 30x = 540x

Total time = x + 8x + x = 10x

So, average velocity = 540x/10x = 54 km/h

Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments