Flag Mechanics> A linear harmonic oscillator of force con...
question mark

A linear harmonic oscillator of force constant 2x10^6 N/m and amplitude of 0.01m has a total mechanical energy of 160J. Find maximum kinetic energy and maximum potential energy. [IIT 1989]

Karan , 10 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
Samridhi Bhatti
We know that maximum potential energy=total mechanical energy. Thus, maximum P.E.=160J. For calculating the maximum kinetic energy, the formula used is max K.E.=1/2*k*a^2. (and not the usual 1/2*k(a^2-x^2) So, maximum K.E.=1/2*2x10^6*(0.01^2) which is equal to 100J.
Last Activity: 10 Years ago
Rishi Sharma
Dear Student,
Please find below the solution to your problem.

As, we know total mechanical energy = maximum potential energy
∴ATQ.
T.E = 160J
⇒ Max.P.E.= 160J

Also, for maximum kinetic energy,
we know,
K.E.= 0.5​K(xm^2​)
wherexm ​= (0.01)m
& K=2×10^6Nm−1
⇒K.E.=(0.5​)(2×10^6)(0.01)^2
=100J

Thanks and Regards

Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments