Flag Mechanics> a bullet fired vertically up from the gro...
question mark

a bullet fired vertically up from the ground reaches a height 40 m in its path from the ground and it takes further time 2 seconds to to reach same point during descent.the total time of flight is (g=10 ms-²) .

Prudhvi Naidu Garu , 8 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
shubhambhargava
As time taken to reach same point is given I.e 2 sec so at that point velocity must be 10 m/s by 2u/g=t which 20/ 2 =10m/s =u and also height when the velocity is 10 is given which is 40 metre so by v^2-u^2=2gh we got initial velocity 30 m/s.so then the total time of flight is 2u/g that is 6sec.hope you got your answer.
Last Activity: 8 Years ago
BHARGAVA MADHUKAR
time taken to reach same point is given I.e 2 sec is equal to 2*velocity at that time / g. So     2*v/10 =2.      
V=10m/s
The height reached by the particle i.e 40 m
(10)^2 - u ^2 = 2(-g)40
u^2=900
U=30 m/s
Time of flight = 6s
Last Activity: 6 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments