Flag AIPMT> A BLOCK OF MASS 2 kg IS PULLED UP ON A SM...
question mark

A BLOCK OF MASS 2 kg IS PULLED UP ON A SMOOTH INCLINE OF ANGLE 30 DEGREE WITH THE HORIZONTAL IF THE BLOCK MOVES WITH AN ACCELERATION OF 1 m/s2, FIND THE POWER DELIVERED BY THE PULLING FORCE AT A TIME 4 sec AFTER THE MOTION STARTS

RAGINI SEIWAL , 8 Years ago
Grade 12
anser 1 Answers
Eshan
Dear student,

Since the block is moving with acceleration1m/s^2, from FBD we have

F-mgsin\theta=ma
\implies F=m(a+gsin\theta)=20(1+10sin30^{\circ})=120N
Due to acceleration of1m/s^2, after 4 seconds, the body will attain velocity ofv=at=4m/s
Hence the power delivered byFis\vec{F}.\vec{v}=Fv=120N\times 4m/s=480W
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments