Flag Mechanics> a 60kg is pushed horizontally with just e...
question mark

a 60kg is pushed horizontally with just enough force to start it moving across a floor and the same force continues to act afterwards. the coefficient of static friction and sliding friction 0.5 and 0.4 respectively. the acceleration of the body is :

raj , 8 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Arun
See the maximum static friction that can act on the body is Umg = 0.5*60*9.8 = 294 Nnow since the force is just above 300 N, the body will translate and the type of friction now will be kinetic instead of static. Hence the net acceleration is 294-0.4*60*9.8/60 = 0.98 m/s^2 Ans.
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments