Flag Mechanics> Motion in 1 dimension...
question mark

A particle travels in a straight line such that for a short time 2s<t<6s, its motion is described by v=(4/a)m/s, where 'a' is in m/s2. If v=6m/s when t=2sec, determine the particle's acceleration when t=3 sec.

Chilukuri Sai Kartik , 16 Years ago
Grade 12
anser 2 Answers
Badiuddin askIITians.ismu Expert

Dear Chilukuri

V=4/a

Va =4

V dv/dt =4

intigrate

V2/2 =4t +c1

V2 =8t +c 

apply given condition

36 =16 +c

c= 20

so

V2 =8t +20 

velocity at t=3 sec

V = √44 

so acceleration  a=4/v  =4/√44

                                =2/√11 m/sec2

Please feel free to post as many doubts on our discussion forum as you can.
 If you find any question Difficult to understand - post it here and we will get you the

answer and detailed solution very quickly.
 We are all IITians and here to help you in your IIT JEE  & AIEEE preparation.

 All the best.
 
Regards,
Askiitians Experts
Badiuddin

Last Activity: 16 Years ago
LISA
From the given data:
v=4/ams−1
Acceleration From on=? At time t=3s
Given velocity is
 v=4/a⟹a=4/v⟹dv/dt=4/v.......(1) 
Let us integrate on both the side
 ∫vdv=∫4dt⟹v²/2−18=4t−8 
 v²/2=4t−8+18⟹v²=8t+20⟹v=√8t+20
Equation 1 implies
 a=dv/dt⟹a=√8t+20
The acceleration of the particle at time t = 3s
 a=4/√8(3)+20⟹a=0.603ms−²
Last Activity: 4 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments