Flag Magnetism> the magnetic induction field due to a nor...
question mark

the magnetic induction field due to a north pole of strength 10Am and 5cm away from the pole in weber/msquare

yashwanth chinnu , 7 Years ago
Grade
anser 2 Answers
Samyak Jain
Magnitude of magnetic induction due to a pole of strength m at a distance r from it is
B = (\mu0 / 4\pi)(m / r2) ,     \mu0 / 4\pi = 10–7 H.
m = 10 Am,  r = 5 cm = 5 x 10–2 m
So, magnitude of magnetic induction, B = (10–7)(10 / 25 x 10–4)  =  4 x 10–12 Wb / m2.
Last Activity: 7 Years ago
Samyak Jain
There is a slight mistake in calculation. The magnitude of magnetic induction should be
B = 4 x 10–4 Wb / m2.
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments