A fighter plane is flying horizontally at a height of 2 km with the speed of 1260kmhr how far away from the target shall it drop the bomb to hit the target
Utkarsh Rai , 8 Years ago
Grade 11
1 Answers
Vikas TU
Dear student Time of flight = t = sqrt(2s/a) a = g H = vt = 1260 * sqrt(2*2000/9.8) H = 25200 m = 25.2 Km Tan Q = 2/25.2 Q = 4.53 degree
Last Activity: 6 Years ago
LIVE ONLINE CLASSES
Prepraring for the competition made easy just by live online class.