Flag Inorganic Chemistry> acids and bases...
question mark

50ml of 0.1M NH4OH ,25ml NH4Cl weere used to make a buffer . what is the PH is if Pkbis 4.8?

krishna sanapala , 13 Years ago
Grade 9
anser 1 Answers
VEERU YERRAYYA

The given buffer is a base buffer

[NH4OH] =[(50*0.1)/75]

[NH4Cl] =[(25*2)/75]

From the principle V1M1=V2M2

For a base buffer pOH = pKb + log [Salt/Base]

Therefore pOH 4.8+ log [{(25*2)/75}/{(50*0.1)/75}] = 4.8+ log (10) = 4.8+1 =5.8

Therefore pH = (14-pOH) = (14-5.8) = 8.2

 

ApprovedApproved
Last Activity: 13 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments