Flag General Physics> A stone is thrown horizontally . in 0.5 s...
question mark

A stone is thrown horizontally . in 0.5 seconds after the stone began to move, the magnitude of it’s velocity is 1.5 times its initial velocity . find the initial velocity

keerthi , 8 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
Aman gohel
Let initial velocity be u.V(final velocity)=1.5u=>V=u+gt=>1.5u=u+9.8*0.5=>0.5u=4.9=>u=4.9/0.5=9.8m/s(Ans)
Last Activity: 8 Years ago
Vikas TU
Dear Student,
initial velocity=u
final velocity=v=1.5u
t=0.5s

v=u+at
=>1.5u=u+ax0.5
=>a=u

S=ut+at2/2
=>S=0.625u

We can get one unknown if 2 are known in each equation of motion. But in every equation we have two unknown quantities.
Hence it is not possible to find exact values of initial velocity until acceleration or distance travelled in 0.5s is given.
Cheers!!
Regards,
Vikas (B. Tech. 4th year
Thapar University)
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments