Flag General Physics> A ball is thrown veticaly upward with an ...
question mark

A ball is thrown veticaly upward with an initial speed of 20m/s calculat 1)the time taken to return the acceleration. 2)the maximum night reach.

Tala Alinton , 7 Years ago
Grade 6
anser 1 Answers
Dhrishi patel
Total time of flight =2u/g=2*20x10=4s
 
Max height reach=u square/2g=20m
Since dear student it was jst a formula for total time of flight i.e time of ascent +time of descent
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments