Flag General Physics> gravitation...
question mark

Two bodies of masses 10,000kgs and 1000kg respectively is seperated by 1m. At what distance from the smaller body, the intensity of gravitational field will be zero

Rahul Mohan , 13 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
onkar kumar

Let x be the distance from smaller object where field is zero.

G(10000)/(1-x)^2=G(1000)/x^2

->  sqrt(10)/(1-x)=1/x

-> x= 1/(sqrt(10)+1)

      = (sqrt(10)-1)/9

      =0.24m

Last Activity: 13 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments