Flag General Physics> kinematics...
question mark

A body falls freely from the topof the tower and during the last second of its flight,it falls 16/25th of the whole distance heightof tower is (a) 10.2m. (b) 15.2m. (c)31.25. (d) 33

Bharat Patil , 13 Years ago
Grade
anser 4 Answers
Shaurya Gupta

let total height be h and time be t

therfore in t''th sec, it falls 16h/25

16h/25=5(2t-1)  - (hope you know the formula of distance covered in nth second)

solve this for a equation in t and h.

also s=ut +1/2at2

therfore h=5t2

now two equations 2 variables put h=5t2 in the first one. 2 values will come take the positive one and put it in 2nd one.

find the answer.

Last Activity: 13 Years ago
Sumedh hedaoo

15.2m

Last Activity: 13 Years ago
GAURAV AGRAWAL

distance travelled in nth second=u+g/2(2n-1)

 

Last Activity: 13 Years ago
Divyansh Singhvi

(c)31.25

Sn=u + {a(2n-1)}/2

16h/25= g(2n-1)/2

h=g(2n-1)*25/32

but, h = ut+1/2gt2

h=1/2g*n2

therefore, 25/32*g(2n-1)=1/2g*n2

50n-25/32=n2/2

50n-25=16n2

16n2 -50n +25=0

16n2 -40n-10n +25=0

8n(2n-5) -5(2n-5)=0

(2n-5)(8n-5)=0

n=5/2 or n 5/8(wrong, because it is less than 1 second)

h=1/2*10*(5/2)2

h=125/4=31.25

 

(C)

Last Activity: 13 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments