Flag Engineering Entrance Exams> Resistance of 0.2 M solution of an electr...
question mark

Resistance of 0.2 M solution of an electrolyte is 50 ohm The specific conductance of the solution is 1.3 S/ m. If resistance of the 0.4 M solution of the same electrolyte is 260 ohm, its molar conductivity is

Jayant Kumar , 12 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
Saurabh Koranglekar

Resistance of 0.2 M solution, R₁ = 50 Ω
Specific conductance (κ₁) of 0.2 M solution = 1.3 S/m
Resistance of 0.4 M solution, R₂ = 260 Ω
We need to find the molar conductivity (Λm) of the 0.4 M solution.
Step 1: Find the cell constant
The cell constant (G*) is given by:

G* = κ₁ × R₁

Substituting the values:

G* = (1.3 S/m) × (50 Ω)
G* = 65 m⁻¹

Step 2: Find the specific conductance (κ₂) of 0.4 M solution
Using the formula:

κ₂ = G* / R₂

Substituting the values:

κ₂ = (65 m⁻¹) / (260 Ω)
κ₂ = 0.25 S/m

Step 3: Calculate the molar conductivity (Λm)
Molar conductivity is given by:

Λm = (κ₂ × 1000) / C

where:
κ₂ = 0.25 S/m
C = 0.4 M

Substituting the values:

Λm = (0.25 × 1000) / 0.4
Λm = 250 / 0.4
Λm = 625 S cm²/mol

Final Answer:
The molar conductivity of the 0.4 M solution is 625 S cm²/mol.

Last Activity: 5 Years ago
Vikas TU
576-2356_zx.PNG
Dear student 
Please refer the clear image , 
The image above does not looks good , it is blurr.
Hope for the best 
Good Luck 
Cheers 
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments



question mark
Hello,
 
Can we learn and prepare for MHT-CET online ?
engineering entrance exams
1 Answer Available

Last Activity: 4 Years ago