Flag Engineering Entrance Exams> A sample of potassium chromate, KCrO4, co...
question mark

A sample of potassium chromate, KCrO4, contains 40.3% K and 26.8% Cr. The mass percent of O in the sample would be: A. 4 x 16 = 64 B. 40.3 + 26.8 = 67.1 C. 100 - (40.3 + 26.8) = 23.9 D. The mass of the sample is needed to finish the calculation.

Madhukar Anand , 12 Years ago
Grade
anser 2 Answers
Saurabh Koranglekar
Dear student

100 - (40.3 + 26.8) = 23.9
option c

Regadrs
Last Activity: 5 Years ago
Vikas TU
Chromium Cr 35.349%
Oxygen O 38.070%
Potassium K 26.581%............................................................
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments



question mark
Hello,
 
Can we learn and prepare for MHT-CET online ?
engineering entrance exams
1 Answer Available

Last Activity: 4 Years ago