Flag Engineering Entrance Exams> the-distance-from-the-foot-of-the-tower...
question mark

A particle is projected from a tower as shown in figure, then the distance from the foot of the tower where it will strike the ground will be – (take g = 10 m/s2 and sin 37o =0.6)

(a) 4000/3 m

(b) 5000/3 m

(c) 2000 m

(d) 3000 m

/

Amit Saxena , 12 Years ago
Grade upto college level
anser 2 Answers
Simran Bhatia

(a)

    –1500 = –100t – 1/2 × 10t2

     t^2/2 + 10t – 150 = 0 => t = (-20±40)/2

    So, t = 10 sec. i.e., horizontal distance

    = 500/3×4/3×10=4000/3 m

Last Activity: 12 Years ago
Bipasha Kalita
y=Uy - 1/2 gt^2.    -1500=500/3×sin37°t-5t^2
                             Solving for t we get,
                                  t=10
   Range,D=Ux t. =500/3 × cos 37°×10
                             =4000/3m
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments



question mark
Hello,
 
Can we learn and prepare for MHT-CET online ?
engineering entrance exams
1 Answer Available

Last Activity: 4 Years ago