Flag Engineering Entrance Exams> Quiz contest physics 1st day...
question mark

A stone is dropped into water from a bridge 44.1 m above the water. Another stone is thrown vertically downward 1 sec later. Both strike speed water simultaneously. What was the initial speed of the second stone?

(a) 12.25/s

(b) 14.75m/s

(c) 16.23m/s

(d) 17.15m/s

Hrishant Goswami , 12 Years ago
Grade 10
anser 2 Answers
Keerthi Raj

placing origin of the coordinate system at the point of dropping.

-44.1=-4.9t2 ==> t=3s

-44.1=2u-19.6 ==> u=-12.25m/s

Last Activity: 12 Years ago
Yash Deshpande
x=44.1m
a=9.8m/s2
u=0
Wkt,
x=ut+1/2gt2
44.1=1/2*9.8*t2
t2=441/49
t=3 sec. So the second stone will come down in 3-1=2sec
Therefore, applying the same eqn again we get,
44.1=2u+1/2*9.8*4
44.1=2u+19.6
u=12.25m/s
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments



question mark
Hello,
 
Can we learn and prepare for MHT-CET online ?
engineering entrance exams
1 Answer Available

Last Activity: 4 Years ago