Flag Electromagnetic Induction> The time constant of an LR circuit is 40 ...
question mark

The time constant of an LR circuit is 40 ms. The circuit is connected at t = 0 and the steady-state current is found to be 2.0 A. Find the current at (a) t = 10 ms (b) t = 20 ms, (c) t = 100 ms and (d) t = 1 s.

Amit Saxena , 11 Years ago
Grade upto college level
anser 1 Answers
Jitender Pal
Sol. τ = 40 ms i0 = 2 A a) t = 10 ms i = i0 (1 – e^–t/τ) = 2(1 – e^–10/40) = 2(1 – e^–1/4) = 2(1 – 0.7788) = 2(0.2211)A = 0.4422 A = 0.44 A b) t = 20 ms i = i0 (1 – e^–t/τ) = 2(1 – e^–20/40) = 2(1 – e^–1/2) = 2(1 – 0.606) = 0.7869 A = 0.79 A c) t = 100 ms i = i0 (1 – e^–t/τ) = 2(1 – e^–100/40) = 2(1 – e^–10/4) = 2(1 – 0.082) = 1.835 A =1.8 A d) t = 1 s i = i0 (1 – e^–t/τ) = 2(1 – e^-1/40x10^-3) = 2(1 – e^-10/40) = 2(1 – e^–25) = 2 × 1 = 2 A
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments