Flag Electromagnetic Induction> An electric current of 2.0 A passes throu...
question mark

An electric current of 2.0 A passes through a wire of resistance 25 Ω. How much heat will b developed in 1 minute?

Radhika Batra , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Kevin Nash
Sol. i = 2 A, r = 25 Ω, T = 1 min = 60 sec Heat developed = i^2 RT = 2 * 2 * 25 * 60 = 6000 J
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments