Flag Electromagnetic Induction> A wire has a length of 2.0 m and a resist...
question mark

A wire has a length of 2.0 m and a resistance of 5.0 Ω. Find the electric field existing inside the wire if it carries a current of 10 A.

Shane Macguire , 11 Years ago
Grade upto college level
anser 1 Answers
Navjyot Kalra
Sol. l = 2 m, R = 5 Ω, I = 10 A, E = ? V = iR = 10 * 5 = 50 V E = V/l = 50/2 = 25 V/m.
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments