Flag Electromagnetic Induction> A conducting circular loop having a radiu...
question mark

A conducting circular loop having a radius of 5.0 cm, is placed perpendicular to a magnetic field of 0.50 T. It is removed from the field in 0.50 s. Find the average emf produced in the loop during this time.

Radhika Batra , 11 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Kevin Nash
Sol. ϕ1 = BA = 0.5 x π(5 x 10^-2)^2 = 5π 25 x 10^–5 = 125 x 10^–5 ϕ base 0 E = ϕ base 1 – ϕ base 2 /t = 125 π x 10^-4 = 7.8 x 10^-3.
Last Activity: 11 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments