Flag Electromagnetic Induction> A coil of inductive reactance 31Ω has a r...
question mark

A coil of inductive reactance 31Ω has a resistance of 8Ω. It is placed in series with a condenser of capacitive reactance 25Ω. The combination is connected to an a.c. source of 110V. The power factor of the circuit is ...

yuvraj singh rathore , 8 Years ago
Grade 12
anser 2 Answers
Arun
Power factor = R/Z
Where R is resistance and Z is impedance.
R = 8 ohm
Xc= 25 ohm
Xl = 31 ohm
Z = \sqrtR2 - (Xl --Xc)2
Z=\sqrt64 +36
Z = 10 ohm
Hence 
Power factor = 8/10 = 0.8
ApprovedApproved
Last Activity: 8 Years ago
Kshirodra sahu
A choke coil has an impedance of 15 ohm and resistance 12 ohm find out the inductive seactor(xl) and inductance (l) of the coil if the frequency equal to 50hz also find the fower fectore
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments