Flag General Physics> A car is moving with 30m/s on a circular ...
question mark

A car is moving with 30m/s on a circular path of radius 500m .it speed is increasing at the rate of 2 metre per second square what is the acceleration of car at the moment

Abhishek , 8 Years ago
Grade 12th
anser 1 Answers
hitesh
Given v=30a(tent. acc.)=2m/se2a(c)=?a(c)=V*2/R =30×30/500 =9/5 m/sec*2 =1.8a(net)=(2×2+1.8×1.8)^2 =7.24^2 =2.7m/sec^2
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments