Flag Electric Current> motion in a uniform electric field...
question mark

hello Please Solve this question

Two identical particles,each having a charge of 2.0 X 10-4 C and mass of 10 g,are kept at a seperation of 10cm and then released.What would bee the speeds of the particle When the seperation becomes large ?

Answer :600m/s

peyyala vamsi krishna , 15 Years ago
Grade 12
anser 1 Answers
vikas askiitian expert

   

 

 

initial potential energy is (PE)i = kq2 /r                  (charges are of same magnitude q)

                    k = 9 . 109 units

                                        (PE)i  =3600j                 (after substituting value of charge and K)

finally when distance is maximum then (PE)=kq2 /r                    

                                r=r(max)=infinity

      so final potential energy is 0...

initially kinetic energy is zero ....

finally kinetic energy is (KE)f =  mv12 /2   +  mv2 2 /2

                                         =m(v12 + v22 )/2 ................1

from conservation of energy ,total energy initial = total energy final

    therefore ,     m(v12 +v22 )/2 =3600 ..................2

       since no external; force is acting so momentam will be conserved..

     initial momentam =0

    final momentam=mv1 +mv2

      mv1 +mv2 =0

            v1=-v2 ..................1

    now from eq 2 putting v1=-v2

     v1=600m/s

      v2=-600m/s

Last Activity: 15 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments