Flag Discuss with Askiitians Tutors> Two blocks of mass 3 kg and 6 kg respecti...
question mark

Two blocks of mass 3 kg and 6 kg respectively are placed on a smooth horizontal
surface. They are connected by a light spring. Initially the spring is unstretched
and the velocity of 2 m/s is imparted to 3 kg block as shown. Find the maximum
velocity of 6 kg block during subsequent motion.

moidin afsan , 11 Years ago
Grade 11
anser 2 Answers
KUSH PRANAV
Initially the 3 kg mass is given a KE = 1/2mV² = (0.5)(3)(2)² = 6 J
Eventually, when this system reaches "Dynamic Equilibrium" this energy is distributed between the KE of two masses which must both travel at the same speed (V) because they are connected. So at Equilibrium:
6 = KE of 3 kg mass + KE of 6 kg mass
6 = 1/2(3)V² + 1/2(6)V² = 1.5V² + 3V² = 4.5V²
V² = 6/4.5
V ≈ 1.15 m/s ANS  by KUSH PRANAV (FIITJEE)
ApprovedApproved
Last Activity: 11 Years ago
ABC
its wrong cause the initial KE is distributed not only as the KE of the the bodies but also as PE of spring extension...
 
Last Activity: 9 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments