Flag Botany> What is the mass of one molecule of oxyge...
question mark

What is the mass of one molecule of oxygen?
A
5.31×1023g
Correct Answer
B
5.33×1023g
C
5.25×1023g
D
5.02×1023g
Your Answer

Ankit Singh , 5 Years ago
Grade 11
anser 1 Answers
Rituraj Tiwari
O2isadiatomicmolecule. Themass of an oxygen atom= 16 amu. ∴Massof O2molecule= 2 × 16 = 32 amu. ⇒ 5.31 × 10-23g.
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments