Flag Botany> The percentage composition of sodium phos...
question mark

The percentage composition of sodium phosphate as determined by analysis is 42.1% sodium, 18.9 % phosphorus and 39 % oxygen. Find the empirical formula of the compound[Na = 23, P = 31, O = 16].
A
Na3PO3
B
NaPO4
C
Na2PO4
D
Na3PO4

ankit singh , 5 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Mayank Ranka

 

Element Percentage composition   Atomic weight    Relative No. of atoms    Simplest ratio
Sodium 42.1          23 42.1/23 = 1.83    1.83/0.61 = 3
Phosphorus 18.9     31 18.9/31 = 0.61 0.61/0.61 = 1
Oxygen 39.0     16 39.0/16 = 2.44 2.44/0.61 = 4
Thus empirical formula is Na33PO44.
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments