badge image

Enroll For Free Now & Improve Your Performance.

×
User Icon
User Icon
User Icon
User Icon
User Icon

Thank you for registering.

One of our academic counsellors will contact you within 1 working day.

Please check your email for login details.
MY CART (5)

Use Coupon: CART20 and get 20% off on all online Study Material

ITEM
DETAILS
MRP
DISCOUNT
FINAL PRICE
Total Price: Rs.

There are no items in this cart.
Continue Shopping
Menu
Grade: 12

                        

The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs.160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs.300. Represent the situation algebraically

one month ago

Answers : (1)

Anand Kumar Pandey
askIITians Faculty
1372 Points
							Dear Student

Let the cost of 1 kg of apples be ‘Rs. x’
And, cost of 1 kg of grapes be ‘Rs. y’
According to the question,
the algebraic representation is 2x+y=160
And 4x+2y=300
For, 2x+y=160
or y=160−2x,
the solution table is;
x 50 60 70
y 60 40 20

For 4x+2y=300 or y = (300 – 4x)/2,
the solution table is;
x 70 80 75
y 10 -10 00

Thanks

one month ago
Think You Can Provide A Better Answer ?
Answer & Earn Cool Goodies


Course Features

  • 731 Video Lectures
  • Revision Notes
  • Previous Year Papers
  • Mind Map
  • Study Planner
  • NCERT Solutions
  • Discussion Forum
  • Test paper with Video Solution


Course Features

  • 101 Video Lectures
  • Revision Notes
  • Test paper with Video Solution
  • Mind Map
  • Study Planner
  • NCERT Solutions
  • Discussion Forum
  • Previous Year Exam Questions


Ask Experts

Have any Question? Ask Experts

Post Question

 
 
Answer ‘n’ Earn
Attractive Gift
Vouchers
To Win!!! Click Here for details