Flag AIPMT> Ceiling of hall is 40m high. For maximum ...
question mark

Ceiling of hall is 40m high. For maximum horizontal distance, angle at which ball may be thrown with speed of 56 m/s without hitting ceiling of hall

Tinsel , 8 Years ago
Grade 12
anser 1 Answers
Arun
V² sin² Ф -  2 g H = 0²    =>  V² sin² Ф = 2 g H  => 56 * 56 sin² Ф = 2 * 9.8 * 40
         Sin² Ф = 1/4  => sin Ф = 1/2  =>  30 degrees
Maximum height = H        Range = R    angle of projection = Ф
 H / R  =  (1/4 ) tan Ф 
 H = 40 m  
   tan Ф = 1/√3
Maximum range = R = 160 √3 m at this angle 30 deg
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments