Flag AIPMT> A block of mass 4kg placed on a horizonta...
question mark

A block of mass 4kg placed on a horizontal surface is connected to another mass of 3 kg by a massless inextensible string going over a Pulley as shown. A force of F = 50 newton is applied horizontally on A as shown. At the instant, theta is 60° and the blocks are at momentary rest the tension in the string is(take g=10 m/s^2)

yashra singh , 6 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Arun
Dear student
 
T = m2 *g = 3 *10 = 30 Newton.
 
Hope it helps.
 
Thanks and regards
 
In case of any difficulty, please feel free to ask again
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments