Flag AIIMS MBBS> How much heat is required to raise the te...
question mark

How much heat is required to raise the temperature of 85 grams of water from 280 K to 342 K?
  1. 5270 J
  2. 355 J
  3. 355 J
  4. 151 J
  5. 22029 J

thulasi , 7 Years ago
Grade 11
anser 3 Answers
Shivangi Khatter
dear student
the correct answer is(A)
Heat= mc deltaT = 85 1 62= 5270 J
Last Activity: 7 Years ago
Arun
Dear student
 
as 
Q = ms (delta T) =85 *10^-3 * 4.18*10^3 * 62 = 22029 J
 
Hope it helps
 
Regards
Arun
Last Activity: 7 Years ago
APARNA SHAJI
THE COORECT ANSWER IS A AS 
HEAT= MC DELTA T AND C FOR WATER IS 1.
SO 85*1*62=5270 J
PLS APPROVE IF IT HELPED U
Last Activity: 7 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments