Flag 9 grade science> A ball is thrown from a field with a spee...
question mark

A ball is thrown from a field with a speed of 20m /s at an angle of 45 with the horizontal. At what distance will it hit the field again

Akshat Varshney , 8 Years ago
Grade 9
anser 1 Answers
Arun
Dear Akshat
 
Horizontal Range = u² sin 2\theta/g
= 20² sin(90°)/10 = 400/10
= 40 metres
 
Hence at a distance of 40 metres it will hit the ground.
 
Regards
Arun (askIITians forum expert)
Last Activity: 8 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments