Flag 9 grade science> a ball dropped foma first floor of a buil...
question mark

a ball dropped foma first floor of a building reaches the ground in 0.9 seconds.taking g=10m/s2 what is the average speed of the ball during 0.9s?

Siya Ann Siju , 5 Years ago
Grade 9
anser 2 Answers
Naresh Kinha
Since we know that:
V=u+at
And it is given in the question that the body is dropped, so
U=0
Now we know here a=10m/s and t=0.9sec
V=10×0.9=9m/s
Last Activity: 5 Years ago
Supriyaa Hejib
u=0
t=0.9 sec
a=10 m/s^2
Therefore, using the second equation of motion,
s=ut+1/2a(t)^2
s=1/2*10*(0.9)^2
s=5*0.81
s=4.05m

Now, we know that average speed= Total distance/Total time
                                                       = 4.05/0.9
                                                       = 4.5 m/s
Last Activity: 5 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments