Flag 8 grade maths> The manufacturer of a certain item can se...
question mark

The manufacturer of a certain item can sell all he can produce at the selling price of Rs 60 each. It costs him Rs 40 in materials and labour to produce each item and he has overhead expenses of Rs 3000 per week in order to operate the plant. The number of units he should produce and sell in order to make a profit of at least Rs 1000 per week, is: A. 200 B. 250 C. 300 D. 400

Harshit Singh , 3 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Pawan Prajapati

Last Activity: 3 Years ago

Our expert is working on this Class VIII Maths answer. We will update the answer very soon.

Provide a better Answer & Earn Cool Goodies

star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments


Ask a Doubt

Get your questions answered by the expert for free