Flag 7 grade maths> Cost of 4 dozen bananas is Rs 180. How ma...
question mark

Cost of 4 dozen bananas is Rs 180. How many bananas can be purchased for Rs 90?

Harshit Singh , 3 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Pawan Prajapati

Last Activity: 3 Years ago

As the cost of 4 dozen bananas is Rs 180 then the cost of 1 banana is around Rs 3.7. Given that, Cost of 4 dozen bananas = 180 rupees ∴Cost of 1 dozen bananas = 1804=45 rupees …(1) As we know that 1 dozen =12items. ∴1 dozen bananas contains 12 bananas. From equation (1), we calculate the cost of 1 dozen i.e. 12 bananas =45rupees ∴the cost of 1 banana =4512rupees …(2) Since, we have to calculate the number of bananas that can be purchased for Rs 90, first we will calculate the number of bananas we can purchase for 1 rupee. From equation (2), we calculate the number of bananas for 1 rupee =1245 Now, Number of bananas for 90 rupees =90×1245 =24 ∴ Total number of 24 bananas can be purchased for 90 rupees. Note: In such types of problems, one should always try to calculate the items per 1 rupee first and then multiply it by the required amount asked in the question or calculate the cost per 1 item and multiply it by the number of items.
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments