Thank you for registering.

One of our academic counsellors will contact you within 1 working day.

Please check your email for login details.
MY CART (5)

Use Coupon: CART20 and get 20% off on all online Study Material

ITEM
DETAILS
MRP
DISCOUNT
FINAL PRICE
Total Price: Rs.

There are no items in this cart.
Continue Shopping

25 bags of wheat of each weighing 40 kg cost Rs. 2750. Find the cost of 35 bags if it weighs 50kg

25 bags of wheat of each weighing 40 kg cost Rs. 2750. Find the cost of 35 bags if it weighs 50kg

Grade:6

2 Answers

Khimraj
3007 Points
3 years ago
There are 25 bags of wheat of each weighing 40kg cost Rs. 2750.
So total weight of wheat is 25*40 = 1000 kg
So cost per kg = 2750/1000 = Rs 2.75
Since total weight of 35 bags each weight of 50kg = 35*50 = 1750 kg
 So cost of these 35 bags are 1750*2.75 = Rs 4812.5
 
Hope it clears. If still  you have doubt you can ask me. If you like answer then please approve it.
Om Raga Datta
111 Points
3 years ago
Dear student
You can solve this question by simple unitary method (Or)
40 kg will cost you Rs 2750
1kg will cost you (2750/40)=Rs 68.75
35 kg will cost you (35*68.75) =Rs2406.25
 
I hope this answer helps you
With regards 
A fellow student

Think You Can Provide A Better Answer ?

Provide a better Answer & Earn Cool Goodies See our forum point policy

ASK QUESTION

Get your questions answered by the expert for free