Flag 10 grade science> In an electrical circuit two resistors of...
question mark

In an electrical circuit two resistors of 2 Ω and 4 Ω respectively are connected in series to a 6 V battery. The heat dissipated by the 4 Ω resistor in 5 s will be [NCERT Exemplar Problems] (a) 5 J (b) 10 J (c) 20 J (d) 30 J

Harshit Singh , 4 Years ago
Grade 12th pass
anser 1 Answers
Pawan Prajapati
nswer: c Explanation: (c) Total resistance of the combination Rs = 2 + 4 = 6 Ω Current, I = \(\frac{V}{R_{s}}=\frac{6}{6}\)= 1 Heat dissipation in 4 Ω resistor, H = I²Rt= 1² × 4 × 5 = 20 J
Last Activity: 4 Years ago
star
LIVE ONLINE CLASSES

Prepraring for the competition made easy just by live online class.

tv

Full Live Access

material

Study Material

removal

Live Doubts Solving

assignment

Daily Class Assignments